Sprawdzone środki w profilaktyce chorób zbożaSprawdzone środki w profilaktyce chorób zboża

Choroby zbóż są wielkim problemem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Niektóre z nich, takie jak zaraza przez tiofanat metylowy preparaty oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane objawy, ponieważ jedynie w ten sposób można mieć jakąkolwiek szansę zabezpieczyć potencjał zbioru. Wykorzystanie zapobiegawczych rozwiązań intensyfikujących trwałość zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu problemom chorobowym.

Zabezpieczenie zboża przed chorobami - pewne działania ochronne

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest wielokrotnie znacznie bardziej efektywne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub ewentualnie innego zboża warto się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy niektóre z tych najbardziej znaczących, które warto zaimplementować, aby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie stanowiły większego problemu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• inspekcja obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest istotne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma w zasadzie ogromne znaczenie.

Zbyt wysokie ilości i współczynniki żyzności azotu mogą wywoływać nadto grube, bujne drzewostany, jakie mogą mieć obniżoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, bądź ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi inne rodzaju fungicydy w pszenicy. Jest to zwłaszcza prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zabiegi fungicydowe oraz wybór produktów o większej odporności czy też akceptacji na newralgiczne szkodniki i choroby, takie jak jęczmień choroba może wspomóc zminimalizować ryzyko poważnych strat. Pierwsza forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby także zwrócić uwagę na cieszący się coraz to pokaźniejszą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników doceniany jako skuteczna forma ochrony.

Komentarze: 1


noavatar.png
Paruch 2020-02-10

Przeważnie na zawiązku czerwca przyjeżdżali do nas na latko


Copyright © 2019 Antracita.pl